Rehabilitacja Włodawa
Rehabilitacja Włodawa i turystyka
„Warto zobaczyć:
Kościół pw. św. Ludwika wzniesiony w latach 1739–1780 z fundacji Ludwika i Antoniego Pociejów, Flemingów i Czartoryskich, wg projektu architekta Pawła Fontany. Pod świątynią znajdują się krypty grobowe zakonników, A. Pocieja oraz ostatnich właścicieli miasta – Zamoyskich. Wnętrze kościoła zdobi późnobarokowa polichromia z XVII w. uważana za dzieło malarzy paulińskich: braci Antoniego i Wojciecha Dobrzanieckich z Jasnej Góry i Gabriela Sławińskiego. Polichromia wykonana techniką al fresko, przedstawia, m.in.: cykl scen z życia św. Ludwika, sceny z Nowego Testamentu, iluzjonistyczne ołtarze i kopułę oraz inne elementy architektoniczne ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, w srebrnej sukni.
Klasztor oo. Paulinów – wzniesiony w latach 1711–1717 wg projektu architekta Józefa Pioli. Na elewacji widnieje tablica upamiętniająca fundatora Ludwika Pocieja. W pobliżu klasztoru znajduje się budynek folwarczny (kuchnia klasztorna) zbudowany na krawędzi skarpy nadbużańskiej w poł. XVIII w. Ta późnobarokowa murowana, podpiwniczona budowla po kasacie zakonu w 1864 roku została zamieniona na mieszkania. Po zewnętrznej stronie ogrodzenia kościoła znajduje się figura św. Jana Nepomucena z XVIII w. / rehabilitacja Włodawa
Cerkiew prawosławna p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny – zbudowana w latach 1893-95–1842 w stylu bizantyjsko-klasycystycznym, na planie krzyża greckiego z wieżą i trzema absydami. Wewnątrz znajduje się klasycystyczna polichromia z 1842 r. oraz ikonostas z 1843 r. z ikonami XVII i XVIII-wiecznymi. Cerkiew jest usytuowana na krawędzi skarpy nadbużańskiej.
Zespół Synagogalny: Wielka Synagoga, Mała Synagoga, Dom Pokahalny. Obecnie Muzeum Pojezierza Łeczyńsko-Włodawskiego.
WIELKA SYNAGOGA zbudowana w późnobarokowym stylu, na miejscu drewnianej świątyni w latach 1764–1774, częściowo z fundacji Czartoryskich. Jest budowlą prostokątną, z kwadratową salą męską z dwoma parterowymi babińcami wzdłuż jej boków. W frontowych narożach znajduje się para piętrowych alkierzy i prostokątny przedsionek pomiędzy nimi. Jedynym zachowanym elementem wyposażenia sali męskiej jest neobarokowa, wykonana na stiuku i bogato polichromowana szafa ołtarzowa (aron ha-kodesz) z 1936 r.
MAŁA SYNAGOGA wzniesiona pod koniec XVIII wieku. Spełniała dwie funkcje, była domem modlitwy, jak również miejscem studiów Tory i ksiąg religijnych. Pochodzące z lat 30-tych XX w. malowidła ścienne sali męskiej przedstawiają postaci zwierząt, instrumenty, znaki zodiaku, jak również teksty modlitw i psalmów. Z pierwotnego wyposażenia Domu Modlitwy zachowały się jedynie drewniane obramowania szafek na księgi talmudyczne. Zniszczone zostały szafa ołtarzowa i bima.
DOM POKAHALNY z 1928 r. zbudowany przez Mordechaja-Motl Bigmana. Budynek pełnił funkcję administracyjną gminy żydowskiej, mieściła się w nim biblioteka żydowska.
Czworobok – usytuowany w centrum rynku unikatowy w Polsce przykład kramów i jatek z okresu baroku. Wybudowany na planie kwadratu, z obszarnym wewnętrznym dziedzińcem, do którego wiodą dwie bramy wjazdowe. / rehabilitacja Włodawa
Wodowskaz na Bugu – we Włodawie mierzy się poziom wody na Bugu podawany na antenie Polskiego Radia. Każdy sam może odczytać poziom wody i z odczytem udać się do Punktu Informacji Turystycznej, znajdującego się na ul. Rynek 4, gdzie otrzyma certfikat potwierdzajacy dokonanie pomiaru.” Źródło: http://www.turystyka-pojezierze.pl
Zmęczony zwiedzaniem? - zapraszamy na masaż lub inne zabiegi - rehabilitacja Łęczna > WIĘCEJ
Kliknij w zdjęcie lub w ten link, zapraszamy www.cmvita.com.pl
Włodawa – historia
„Twister z wahadłem i drabinka z poręczami to nowe urządzenia, którymi miasto doposażyło siłownię zewnętrzną przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji we Włodawie.
Pierwsze trzy urządzenia do ćwiczeń pod chmurką MOSiR otrzymał od Starostwa Powiatowego we Włodawie w ramach programu „Serce i rozum – program profilaktyczny i promocji zdrowia w zakresie chorób układu krążenia w powiecie włodawskim”. Niemal równocześnie miasto utworzyło drugą siłownię zewnętrzną zlokalizowaną przy Szkole Podstawowej nr 3 złożoną z dziesięciu stanowisk umożliwiających wykonywanie różnych ćwiczeń poprawiających kondycję. Od tego czasu liczba amatorów aktywnego wypoczynku stale rośnie. Już wtedy burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński zapowiedział zakup kolejnych urządzeń i słowa dotrzymał.
– Taka forma aktywnego spędzania czasu cieszy się w naszym mieście dużą popularnością. Dlatego też postanowiliśmy doposażyć siłownię przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. Do końca roku w ramach projektu wybranego przez mieszkańców w głosowaniu na projekty zgłoszone do budżetu obywatelskiego powstanie kolejna siłownia zewnętrzna zlokalizowana nad zbiornikiem Okopiec . – informuje burmistrz Wiesław Muszyński. Nad Okopcem będzie można korzystać z urządzeń typu biegacz, wioślarz, orbitrek, jeździec i twister. Będą również urządzenia umożliwiające wyciskanie i wyciąganie”. / rehabilitacja Włodawa
Źródło: http://www.um.wlodawa.eu
Centrum Medyczne VITA Centrum Medyczne w Urszulinie CM VITA Paweł Skrętowicz Rehabilitacja Włodawa Włodawa